Zalety płynące z zastosowania zautomatyzowanych zestawów transportowych
Jakie korzyści przyniesie Tobie koncepcja automatyzacji
Trendy, jakim jest transformacja cyfrowa i innowacyjne procesy, takie jak produkcja lean, sprawiły, że logistyka produkcji stała się jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Rozwiązania automatyzacyjne odgrywają coraz ważniejszą rolę w spełnianiu zmieniających się wymagań. Kluczowe pytania to: Czy zautomatyzowany ciągnik jest opłacalny dla mojej firmy? Jakie płyną z tego korzyści dla mnie? Czy zastosowanie zautomatyzowanego ciągnika pozwoli mi obniżyć koszty transportu materiałów i logistyki?
Rozwiązania automatyzacyjne już z powodzeniem udowodniły swoją wartość w licznych projektach pilotażowych. Podkreślono także cały szereg wyraźnych korzyści:
- Zmniejszenie ilości zalegających towarów
- Zwiększenie częstotliwości dostaw
- Śledzenie towarów w czasie rzeczywistym
- Minimalizacja nieprawidłowych procesów
- Oszczędność miejsca
- Kompensacja braku personelu
- Korzyści finansowe
- Mniejsze obciążenie pracowników
1. Zmniejszenie ilości zalegających towarów
Wysoce cykliczne, zsynchronizowane dostawy z użyciem zautomatyzowanych zestawów transportowych umożliwiają wydajne dostarczanie małych partii i znaczne zmniejszenie stanów magazynowych w obszarze produkcyjnym.
2. Zwiększenie częstotliwości dostaw
Zautomatyzowane zestawy transportowe umożliwiają wydajną produkcję. Dostawy do niezbędnych lokalizacji odbywają się na wskazany czas lub w ustalonej sekwencji. Przepływ materiałów jest zintegrowany z zapotrzebowaniem maszyn produkcyjnych precyzyjnie im dostarczając i odbierając od nich.
3. Śledzenie towarów w czasie rzeczywistym
Stosowanie oprogramowania do zarządzania magazynem do śledzenia towarów w czasie rzeczywistym umożliwia osiągnięcie znacznego wzrostu jakości i wydajności przy jednoczej redukcji czasów wyszukiwania i błędów.
4. Minimalizacja niepoprawnych procesów
Drobne błędy są często tym, czego potrzeba, aby zakłócić cały proces, a tym samym przepływ towarów. Zastosowanie zautomatyzowanych zestawów transportowych z odpowiednim oprogramowaniem monitorującym pomaga operatorowi zminimalizować ilość błędów.
5. Oszczędność miejsca
Przestrzeń na obszary przemysłowe staje się coraz bardziej ograniczona, a ilość operacji rośnie. Celem jest osiągnięcie intralogistyki pochłaniającej minimum miejsca. Zautomatyzowane procesy w magazynie pozwalają zminimalizować niezbędne szerokości robocze dla wózków przemysłowych. Mobilne stanowiska przeładunkowe umożliwiają elastyczną obsługę podczas procesów załadunku i rozładunku - nawet w najciaśnieszych miejscach.
6. Rekompensata za brak personelu
Niedobory kadrowe stanowią również poważny problem w intralogistyce od wielu lat, ponieważ obsadzenie wolnych stanowisk wykwalifikowaną kadrą stanowi ogromne wyzwanie. Zautomatyzowane lub autonomiczne pociągi holowników mogą pomóc pokonać ten deficyt ”.
7. Korzyści finansowe
Zadania manualne są zredukowane. Zmniejszając koszty utrzymania i poziomy uszkodzeń wózków i maszyn, a także minimalizując liczbę wypadków z obrażeniami ciała, można znacznie obniżyć koszty. Zwiększa to przewidywalność wydatków przy jednoczesnym zmniejszeniu rezerw na nieplanowane działania konserwacyjne.
8. Mniejsze obciążenie pracowników
Ludzie odgrywają kluczową rolę w korzystaniu z konwencjonalnych pociągów holowniczych, ponieważ do załadunku i rozładunku wózków na ramie wymagana jest siła mięśni. Rozwiązanie automatycznego pociągu holownika, które zastępuje uciążliwe ręczne procesy (takie jak załadunek i rozładunek), zapewnia prawdziwą wartość dodaną dla pracowników. Wydajność pracowników wzrasta, ponieważ eliminowane są nieefektywne czasy podróży. Zamiast tego działania zwiększające wartość są wykonywane przez operatora.
„Automatycznie bezrobotny?”
Temat automatyzacji jest złowieszczą perspektywą dla wielu pracowników. Wdrożenie zautomatyzowanego systemu holowników nie jest wcale związane z redukcją miejsc pracy - wręcz przeciwnie, pomaga pracownikom, przejmując ręczne procesy i zapobiegając niedoborom personelu w innych obszarach. ”
Analiza potrzeb
Nasza oferta wspólnego przygotowania koncepcji i listy wymagań
Wspólnie z Tobą odpowiadamy na następujące pytanie: Jaki potencjał automatyzacji można odkryć w magazynie i logistyce produkcji - i co ostatecznie musi osiągnąć Twój system automatyzacji?
Rezultat: indywidualna lista wymagań oparta na Twoich potrzebach, którą możesz wykorzystać do zaproszenia do przetargu. Lista wymagań jest techniczną podstawą koncepcji automatyzacji.
Bliskie powiązanie produkcji z logistyką, stale rosnący niedobór personelu, zapotrzebowanie na elastyczne procesy produkcyjne oraz cyfrowa produkcja i logistyka doprowadziły do gwałtownego wzrostu popytu na bezzałogowe zestawy transportowe w ciągu ostatnich kilku lat. Logistyka jest podstawą zapewnienia płynności operacji w zakładach produkcyjnych: szybka i niezawodna dostawa wymaganego materiału na odpowiedni etap łańcucha procesu pozwala skutecznie zminimalizować czas i związane z tym koszty.
Tutaj, automatyzacja procesów ma kluczowe znaczenie. Rozwiązania w zakresie zestawów transportowych, zwłaszcza jeśli są one zautomatyzowane, zapewniają wysoką wydajność procesu i niezawodny przepływ towarów. Planowanie systemu zestawów transportowych, który spełnia Twoje indywidualne potrzeby, wymaga specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie, ponieważ należy wziąć pod uwagę szereg czynników.
Zwrot z inwestycji (ROI)
Zwrot z inwestycji musi zostać gruntownie zweryfikowany, aby upewnić się, że system będzie czynnikiem sukcesu finansowego w dłuższej perspektywie w stosunku do zainwestowanej kwoty.
System zmianowy
Czy Twoja firma pracuje w systemie wielozmianowym, w którym koszty personelu stanowią znaczną część kosztów ogólnych? Zastosowanie koncepcji zautomatyzowanego ciągnika może znacznie obniżyć koszty, szczególnie w przypadku pracy trzyzmianowej.
Sytuacja personelu
Zastosowanie zautomatyzowanego lub autonomicznego rozwiązania dla zestawów transportowych może zrekompensować istniejący niedobór personelu. Na przykład, jeśli nie masz wystarczającej liczby operatorów, system transportu bezzałogowego może być dobrym rozwiązaniem długoterminowym.
Ogólne warunki ramowe odgrywają ważną rolę, gdy chcemy skutecznie wdrożyć rozwiazanie jakim są zautomatyzowane zestawy transportowe.
Zautomatyzowany ciągnik gwarantuje ciągłość dostaw bez błędów, a także niezawodny i przewidywalny czas dostawy.
Wzrostowi poziomu automatyzacji towarzyszy wzrost złożoności wymagań związanych ze szczególnymi warunkami ramowymi. Obsługa ładunków ma szczególne wymagania dotyczące przestrzeni, zwłaszcza w odniesieniu do podejścia do strefy załadunku. Złożoność wiedzy i definicji procesu rośnie również proporcjonalnie do wzrostu poziomu automatyzacji. Spójna infrastruktura, dostępność niezbędnych danych (np. „Gdzie obecnie znajdują się moje towary? Kiedy muszą zostać przetransportowane i do której lokalizacji? ”) oraz związany z tym przepływ informacji są kluczowymi kryteriami dla bezbłędnego działania koncepcji zautomatyzowanego ciągnika. Podczas korzystania z bezzałogowych wózków transportowych należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- warunki otoczenia (układ, dostępna przestrzeń, temperatura, wilgotność itp.)
- jakość i obciążenie nośników (waga, rozmiar)
- jakość posadzki (obciążenie kół, płaskość, przejścia, gradienty, opór elektryczny)
Pytania, na które należy sobie odpowiedzieć:
- Czy posiadasz system zarządzania magazynem?
- Jaka jest sytuacja pod względem dostępności danych dotyczących wymagań, zapasów i zużycia?
- Czy Twoja firma jako całość chce się zmienić i jest gotowa zresrtukturyzować swoje procesy?
Jak elastyczna lub sztywna jest koncepcja zautomatyzowanego ciągnika - i jak bardzo jest ona przyszłościowa?
Rozwiązania automatyzacji w logistyce nie są ulotnym trendem. Wskazują kierunek przyszłych procesów i sukcesów. Różne poziomy automatyzacji są łatwe do skalowania. Trasę, która została zautomatyzowana, można kiedyś dostosować, rozszerzyć, a nawet połączyć z innymi zautomatyzowanymi rozwiązaniami bez większego nakładu czasu i wysiłku.
Zautomatyzowane zestawy transportowe używane są głównie przez producentów masowych, linie montażowe w produkcji seryjnej, logistykę portową i szpitalną oraz w sektorze recyklingu i sprzedaży detalicznej.
Typowe zastosowania obejmują obszary, w których duże odległości muszą być pokonane w konwencjonalnym transporcie dalekosiężnym bez operatora, a także tam, gdzie ciężkie ładunki są elementem zaopatrzenia produkcji. Sektor motoryzacyjny jest wyraźnym prekursorem w stosowaniu systemu zautomatyzowanych zestawó transportowych, chociaż na sile przybiera też trend międzybranżowy.
Generalnie systemy transportu bezzałogowego (DTS) są stosowane głównie w sektorze motoryzacyjnym, w e-commerce, produkcji, przemyśle spożywczym, przemyśle lotniczym, ochronie zdrowia, logistyce i sprzedaży detalicznej.
Podsumowując: Pojawia się międzyprzemysłowy trend w stosowaniu zautomatyzowanych zestawów transportowych. Automatyzacja w intralogistyce jest tematem, który nabiera tempa i szczególnie w świetle gwałtownie rozwijającej się gospodarki, jest idealnym rozwiązaniem do optymalizacji procesów. Koncepcja zautomatyzowanych zestawów transportowych będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w przyszłości. Korzyści z rozwiazania jakim są zautomatyzowane przemysłowe zestawy transportowe są oczywiste, od minimalizacji wskaźnika błędów procesu, poprzez zmniejszenie fizycznego obciążenia pracowników aż do długoterminowej, relatywnej redukcji kosztów.
Wykorzystujemy naszą wiedzę, aby pomóc Ci przeanalizować procesy i zidentyfikować potencjał automatyzacji, aby przygotować Twoją firmę na nadchodzącą przyszłość.
Po otrzymaniu Twojego zapytania z przyjemnością prześlemy Ci bezpłatnie kartę danych technicznych do pobrania jako wprowadzenie do tematyki zautomatyzowanych zestawów transportowych.
Zamów rozmowę
Słownik
Sterownik główny
Sterownik główny kontroluje wszystkie wózki pracujące w systemie. Pomaga operatorowi w ciągłej optymalizacji pracy. Łączy ogólny system hosta, taki jak system kontroli magazynu (WCS) lub system zarządzania magazynem (WMS), oraz rozmieszczone wózki.
Zestaw transportowy
Zestawy transportowe są pojazdami do transportu materiałów na poziomie jezdni. Na ogół składają się z ciągnika i jednej lub więcej przyczep, na których umieszczane są nośniki. Zarówno jazdę, jak i przeładunek można przeprowadzić ręcznie, częściowo lub całkowicie automatycznie.
Bezzałogowy system transportu
Bezzałogowe systemy transportu (Driverless Transport Systems - DTS) zdefiniowane są w następujący sposób zgodnie z wytyczną VDI 2510: Składają się z różnych komponentów, które muszą ze sobą współpracować w ściśle kontrolowany i skoordynowany sposób. Należą do nich główny sterownik, sprzęt do wykrywania i rejestrowania lokalizacji i pozycji wózków transportowych, sprzęt do przesyłania danych do i z wózków DTS, infrastruktura i urządzenia peryferyjne (np. stacje ładowania).
Podwójne zastosowanie
Bezzałogowe systemy transportu z funkcją podwójnego zastosowania mogą być używane w trybie automatycznym, a także z funkcjami sterowania ręcznego.